Mali Katalin orgonaművész > Orgonakoncert > Tihanyi koncertek

Hangversenyek a Tihanyi Apátságban

A tihanyi orgonahangversenyek előkelő helyet foglalnak el a tihanyi programok sorában. Két olyan programot találunk Tihany közelmúltjában, amelyek lassan már 50 éve örvendeztetik meg a Tihanyba látogató vendégeket. A tihanyi apátsági hangversenyeket és a tihanyi apátsági kiállításokat már a hatvanas évek óta, évről évre megrendezik az apátságban. Írásomban a tihanyi koncertek történetét mutatom be.

A tihanyi bencés apátság orgonája 1765-ben lett kész. Akkor egy 12 változatú hangszer került a művészi igényességgel készített orgonaszekrénybe. A hangszer egy manuálos, pedálos orgona volt és Salzburgban készült - Szigeti Kilián szerint Johann Josias Silbermann vagy Johann Daniel Silbermann műhelyében.

A II. világháborúban 1945-ben a hangszert gránát találat érte, a szekrény épségben megmaradt, de a hangszer elpusztult.

1974-ben Angster József pécsi orgonaépítő átmeneti megoldásként 6 változatú, pneumatikus kúpládájú orgonát épített a szekrénybe.

A tihanyi orgonakoncertek megrendezése Dóczy László plébános gondolata volt az 1960-as évek első felében. Pontos adatokat a tihanyi Historia Domus-ban, azaz plébániai naplóban találunk. Dóczy László plébános úr 1963 novemberében kezdett tárgyalásokat a Fővárosi Művészi Kézműves Orgonaüzemmel, hogy a játszóasztalt két manuálosra cserélhessék és művészi játékra alkalmassá tegyék. A plébános kezdeményezését, az akkori egyházellenes hangulat ellenére is, támogatta az Országos Filharmónia és a Balatoni Intéző Bizottság. Az új orgona diszpozíciós tervét Dr. Szigeti Kilián O.S.B. készítette el. Az orgona 1964 nyarára már olyan állapotba kerül, hogy három hangversenyt is tartanak az apátságban, Lehotka Gábor, Margittay Sándor és Gergely Ferenc játszanak a félig kész hangszeren. A siker óriási, a padok megtelnek és 100 pótszéket kell betenni a közönség részére. Megkapó, ahogyan Dóczy atya ír a hangversenyekről:

"Nagy dolognak tartom, hogy sokan beülnek a templomba, akik talán évtizedek óta nem voltak ott, s ott körülveszi őket minden szépség és ott van Jézus is, és az Ő titokzatos jelenlétéből áradó kegyelme. Csak elgondolkodik az ember egy kissé az Isten vagy az Egyház dolgai felett! S még talán saját maga felett is!? Meggyőződésem, hogy nem megy el senki felett sem nyomtalanul ez a csodálatosan hangulatos esti templomi élmény."

Az 1965-ös évben a munkálatok tovább folynak és 1965 június 12-én elkészül a 17 változatú hangversenyorgona. A hangversenyek nyári időszakban rendszeresek, a templom ilyenkor zsúfolásig megtelik. Nem csoda, hiszen orgonakoncerteket a Balaton körül ekkor még csak Tihanyban és Kőröshegyen rendeznek. Hegyi Lajos plébános úr idejében, az Országos Filharmónia javaslatára a hangszert tovább bővítik három manuálossá és 22 regiszteressé Gergely Ferenc orgonaművész tervei szerint. A három manuálos orgonaasztalt Kölnből hozatták. Hegyi Lajos a historia domusban beszámol arról, hogy a 70-es, 80-as években is a hangversenyek idején a templom zsúfolásig megtelik emberekkel.

1991-ben a bencés rend visszakapja a tihanyi templomot, majd 1994-ben a a templomhoz tartozó rendházat is. Az új orgonát a bencések építették 1993-ban. (A Tihanyi Bencés Apátság orgonájáról itt olvashat) A hangversenysorozatot a Filharmónia Kht. szevezte 2003-ig. A 2004-es évben az egyre szűkülő források mellett a Filharmónia nem tudta tovább vállalni ezt a munkáját Tihanyban.

A tihanyi koncertek szervezését 2004-ben Csizmazia Bulcsú, az apátság munkatársa vállalta magára, Mali Katalin és Ruppert István útmutatása mellett. Az orgonahangversenyek csütörtökönként este fél nyolckor kezdődnek július és augusztus hónapokban. A hangversenyek célkitűzése, hogy neves hazai és külföldi orgonaművészek mellett, bemutassa a tehetséges fiatal művészeket is. Időközben híressé váltak az egyházi ünnepekhez kötődő hangversenyek is.

Az Újévi hangversenyt minden évben Mali Katalin, az apátság orgonaművésze adja. Pünkösdkor hagyományosan a Veszprémi Liszt Ferenc Kórustársaságot hallgathatja meg a publikum a Pünkösdi áhítat keretében. Sorozatunk kiemelkedően fontos eseménye, a részben pedagógiai céllal megrendezett "Fiatal Orgonisták Találkozója" elnevezésű orgonafesztivál. Általában június utolsó vagy július első hétvégéjén kerül megrendezésre a találkozó. Ilyenkor péntektől vasárnapig este fél kilenckor 3-3 növendék mutatkozik be a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemről. Az orgonafesztivál házigazdája Ruppert István tanár úr. A tihanyi apátság éves zenei programjához tartozik az ELTE Bartók Béla Énekkarának és Egyetemi Koncert Zenekarának hangversenye szeptember 3. vasárnapján. Decemberben sorozatunkat két bensőséges hangulatú hangverseny zárja, az Adventi áhítat, illetve a Karácsonyi hangverseny. Az Adventi áhítaton a Tihanyi Apátsági Templom kórusa segíti évről évre az adventi elmélyülést. A Karácsonyi hangverseny orgonaművésze a bencés öregdiákok közül kerül ki minden évben.

Hogy teljes képet kaphassunk a Tihanyi orgonakoncertekről, meg kell még említeni a külön megrendelhető koncerteket. Sokaknak jelentett és jelent nagy örömet, ha tihanyi látogatásuk alkalmával külön - személyre vagy csoportra szabott - orgonakoncertet hallgathatnak meg. Sok hazai és külföldi csoport távozik maradandó élménnyel Tihanyból ezek után a hangversenyek után. A hangversenyeket Mali Katalin a tihanyi apátság orgonaművésze adja.